poniedziałek, 20 marca 2017

Na wiosenne przesilenie - np. miód nawłociowy.

Mój ostatni słoik z jesieni 2016 miodu nawłociowego
Chyba wszyscy czekamy już na wiosnę i ciepłe dni. Ja chętnie utopiłbym już Marzannę. Czekam na przybycie wiosny ze zdwojonym wyczekiwaniem. Z dwóch powodów. Po pierwsze w sezonie grzewczym miałem problemy z alergią na kurz. Suche powietrze sprzyja alergenom. Dodatkowo na koniec zimy przydarzyła mi się grypa, zakończona leczeniem antybiotykowym. Wczoraj spotkałem w podróży miła Panią lekarz i trochę na ten temat porozmawialiśmy. Ponoć większość z Nas jest na coś uczulona, a reszta populacji nie wie, że jest uczulona, czyli jeszcze niezdiagnozowana :-) Wg. lekarzy powrót organizmu do normalnej flory bakteryjnej, po takiej kuracji może trwać do 3 miesięcy. Medycyna chińska występowanie allergii przypisuje "rozstrojeniu" lub chorobie wątroby. Warto sobie pomóc i w okresie, kiedy mamy osłabiony organizm po zimie lub po przebytej chorobie należy go oczyścić z toksyn i odbudować naturalną florę jelitową i skórna. Dodatkowo trzeba wzmocnić się witaminami. Jeszcze nie ma świeżych owoców i warzyw z naszej strefy geograficznej. Ale można stosować sprawdzone metody "naszych dziadków". Na co dzień każdy może uzupełniać florę bakteryjna jelit jedząc jogurty, pić maślankę, czy tez spożywać ogórki kiszone lub kiszoną kapustę.
Inną ważną kwestią po zimie, to pozbycie się toksyn z organizmu. Można zastosować mieszanki odtruwające z ziół jak np.: 1). herbata z poziomką (5 łyżek mięty, 5 łyżek liści brzozy, 5 łyżek liści poziomki, 5 łyżek ziela mniszka lekarskiego),  2). napar wzmacniający o. Klimuszki (receptura www.poradnikzielarski.pl),  3). napój regenerujący wątrobę (łyżeczka mielonych nasion babki plesznik- zawierającej błonnik, łyżeczka mielonego ostropestu plamistego- zawiera świetnie działającą na wątrobę silimarynę),  4). herbatka żółciopędna (2 łyżeczki korzenia cykorii, łyżeczka ziela skrzypu i ziela pokrzywy, listek mięty do smaku), 5). herbatka oczyszczająca (korzeń mniszka, ziele karczocha, babka lancetowata). Wiem, że dziś raczej nie mieszamy ziół w domu, ale można takie gotowe mieszanki kupić przez internet, w sklepach zielarskich, czy w aptece.
Aby uniknąć grzybicy skórnych po kuracji antybiotykowej polecam miksturę miodowo cynamonowa przed śniadaniem. Przygotowanie jest proste. Przed spaniem do pół szklanki wody dodać 1 łyżeczkę miodu (ja stosuje miód nawłociowy- dlaczego rozwinę ten wątek w kolejnym poście) i zostawić tak do następnego dnia. Rano należy dodać szczyptę cynamonu i wypić przed śniadaniem. Można miksturę podgrzać, ale ja stosuję bez tego zabiegu. Nie zapominajmy też o herbatkach, łatwo dostępnych z róży, czy z hibiskusem dla dostarczenia witamin organizmowi. Na zdrowie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam serdecznie. Zamieszczam komentarze po weryfikacji treści obraźliwych. Dziękuje za opinię i uwagi. Pozdrawiam adammiodek.blogspot.com