Reminiscencje szkoleń

1). Jesienna polska kraina jezior – Mrągowo, listopad 2017.
Jezioro Czos.
Merytoryczne jak zawsze szkolenia z pszczelarstwa oraz powiązanych zagadnień związanych z branżą pszczelarską. Bloki tematyczne były podzielone na kilka tematów i były prowadzone przez zaprzyjaźnionych wykładowców, również z zagranicy. Bardzo fajne wykłady kolegi z Niemiec, o tyle wartościowe, że poparte badaniami z kilku lat. Poruszane problemy to: ekologiczna walka z warrozą i stosowane w Niemczech rozwiązania, wpływ fałszowania węzy na zdrowie pszczół (dr Gagoś), środki stosowane w rolnictwie wielkopowierzchniowym, mające wpływ na pszczoły (np. clothianidyna- kukurydza, rzepak), zawartość środków ochrony roślin oraz środków chemicznych do walki ze szkodnikami upraw rolniczych w produktach pszczelich, wpływ neonikotynoidów na umieranie pszczół, rozprzestrzenianie się żuczka ulowego w Europie, elektronika w ulu (wagi i lokalizatory GPS).
Wyniki badań są jednoznaczne i wynika z nich, tak jak zresztą przypuszczałem, że zawartość wymienionych środków ochrony roślin w produktach pszczelich jest najwyższy, odpowiednio na obszarach wiejskich, potem leśnych (najczęściej są to obszary leśno- rolnicze), a miód zbierany przez pszczoły w granicach miast jest ich pozbawiony.
Zawartości pestycydów w produktach pszczelich na obszarach rolniczych, leśnych i miejskich- Niemcy.
Zachęcam więc, do kupna mojego zdrowego miodu! Jest on zbierany przez moje pszczółki z pożytków mieszanych, działek ogrodniczych i drzew (lipa, akacja) wokół Poznania!

W podsumowaniu pozdrawiam Grzesia z okolic Iławy i pozostałych kolegów. Nic przecież nie zastąpi wymiany doświadczeń, które to realizujemy podczas wieczornych rozmów przy „kufelku małego z pianką” :-)
No i na koniec specjalne podziękowania dla Prezesa Piotra i Grzegorza za organizację szkolenia, dla Roberta dodatkowe podziękowania za bezpieczny transport. Panowie wcale nie chrapiecie, tak głośno jak zapowiadaliście ! Pozdrawiam adammiodek :-) 


Pałac Czartoryskich
2). Puławy, marzec 2017.
Wykłady oceniam na dobrym poziomie, co u Nas w Polance jest standardem. Trochę długie wybory zarządu no, ale tak to już jest. Byliśmy też na interesującej wycieczce w Pałacu i ogrodach Czartoryskich, co przedstawia zamieszczone zdjęcie. Najbardziej jednak ciekawe moim zdaniem były Nasze, prowadzone w małym gronie rozmowy. Czyli Krzysia z Płocka, Mariusza z Kaszub, no i moje :-) Pozdrawiam ich przy okazji!
Pierwszy śnieg minionej zimy w Bukowinie Tatrzańskiej

3). Bukowina Tatrzańska, listopad 2016.
Zapamiętałem wyśmienitą bazę hotelową i pierwszy śnieg minionej zimy. Widać go na zamieszczonym zdjęciu. Jeśli chodzi o wykłady to bardzo ciekawe były wyniki badań, dotyczące preparatu uodparniającego pszczoły na działanie nikotynoidów, szeroko stosowanych w trakcie oprysków w gospodarce wielkopowierzchniowej. Utkwiły mi też w pamięci bardzo "zero-jedynkowe", ale też cenne wnioski wynikające ze stosowanej korpusowej gospodarki pasiecznej przez p.Wojciechowskiego. Jednak ja będę wprowadzał w życie gospodarkę pasieczną promowaną w Kazimierzu nad Wisła przez p.Jung'a, którą nazwałbym w skrócie jako blisko natury. W skrócie prowadzonej tak, aby pszczelarz i pszczoły były szczęśliwe!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam serdecznie. Zamieszczam komentarze po weryfikacji treści obraźliwych. Dziękuje za opinię i uwagi. Pozdrawiam adammiodek.blogspot.com